Biografia del Ministro Riccardo Fraccaro

Riccardo Fraccaro è il ministro per i Rapporti con il Parlamento e la Democrazia Diretta del Governo Conte dal 1 ° giugno 2018.

È nato a Montebelluna il 13 gennaio 1981. Ha una compagna e due figlie.

Sì è trasferito a Trento per gli studi universitari, laureandosi in Giurisprudenza con una tesi in Diritto internazionale, per poi lavorare in una società di servizi energetici.

Ha ricoperto diversi incarichi politici: nel 2010 è stato tra i fondatori del Meetup di Trento; dal giugno 2016 entra a far parte della squadra di supporto ai Comuni e dal novembre 2016 del Collegio dei probiviri del M5S.

Eletto per la prima volta alla Camera dei Deputati nella XVII Legislatura con il MoVimento 5 Stelle, ha ricoperto l'incarico di Segretario dell'Ufficio di Presidenza.

Ha fatto parte della Commissione Affari Politici Ue.

Nell'attuale legislatura è stato nuovamente eletto deputato, sempre con il M5S, e avanti Questore di Montecitorio, incarico dal quale si è dimesso il 6 giugno 2018. 

English Version 

Riccardo Fraccaro is currently the Minister for Parliamentary Affairs and Direct Democracy in the Conte government, since 1 June 2018.

He was born in Montebelluna on 13 January 1981, is in a relationship and has two daughters.

He moved to Trento to attend the local university, where he graduated in Law discussing a thesis on international law, after which he was employed by an energy services company.

He has held positions in his political career: in 2010 he was among the founders of the Trento Meetup; in June 2016 he joined the support group for local government, and then, in November 2016, the Ethics & Disciplinary Committee of the M5S - 5 Star Movement.

He was elected for the first time to the Chamber of Deputies in the 17th Parliament, with the 5 Star Movement, and served as Secretary of the Speaker's Office.

He also served on the European Union Policies Committee.

He was re-elected to the current Parliament, with the 5 Star Movement, and appointed Quaestor of the Chamber of Deputies, a post he resigned from on 6 June 2018. 

Torna all'inizio del contenuto